Опубліковано

Горіх грецький

Характеристика

Горіх волоський, також горіх грецький (Juglans regia L.) – високе дерево (до 30-35 м заввишки) родини горіхових (Juglandaceae) з кулеподібною, розлогою кроною. Вирощується задля цінних їстівних плодів (горіхів) та деревини; може використовуватися як лікарська рослина.

Стовбур товстий і гіллястий, вкритий ясно-сірою корою з поздовжніми тріщинами. Молоді пагони блискучі оливково-сірі з круглими, опушеними бруньками.

Листки великі, чергові (20-40 см завдовжки), непарноперисті з 7-11 листочками, з яких верхній найбільший. Листочки цілокраї, яйцеподібні, при розпусканні рожеві, влітку темно-зелені, блискучі, зісподу матові, при розтиранні з приємним характерним запахом.

Горіх грецький
Горіх грецький

Квітки одностатеві, рослина однодомна, роздільностатева – на одному дереві є окремо чоловічі і окремо жіночі квітки. Трапляються дерева з переважно чоловічими квітками, інші — з жіночими, також є дерева, що мають приблизно однакову кількість чоловічих і жіночих квіток. Тичинкові квітки з 5-6-лопатевою простою оцвітиною і 8-40 тичинками, зібраними у пониклі, рожево-зелені сережки, що розвиваються на торішніх пагонах. Маточкові квітки поодинокі або зібрані по дві-три, верхівкові, з простою 5-6-роздільною оцвітиною. Маточка одна, з нижньою зав’яззю, коротким стовпчиком з дволопатевою торочкуватою приймочкою.

Горіх грецький вирощується задля цінних їстівних плодів (горіхів) та деревини; може використовуватися як лікарська рослина. Плід – несправжня кістянка, округлої або яйцеподібної форми; до 5 см завдовжки, до 3 см завширшки), зверху покрита зеленою оболонкою. Зовнішня оболонка плода зелена, м’ясиста, внутрішня – дерев’яниста, зморшкувата, ребриста. Кістянка, облущена від зовнішньої оболонки, складається із зовнішньої дерев’янистої оболонки і ядра. Поверхня дерев’янистої оболонки має випуклий шов, який ділить плід на дві половинки. Всередині плоду є одна або дві (інколи і більше) перегородки.

Горіх грецький – швидкоросла, світлолюбна, теплолюбна, посухостійка рослина. Цвіте у квітні — травні. Плоди достигають у вересні.

В Україні поширений у садово-паркових культурах, у лісових насадженнях як плодова супутня порода, в лісосмугах і придорожніх посадках. Заготівля можлива в місцях вирощування. Назва походить від назви Волощини (Молдова), звідки він, ймовірно, поширився на Україну.

Біологічна класифікація: Горіх грецький

Домен: Ядерні

Царство: Рослини

  • Вищі рослини
  • Streptophytina
  • Наземні рослини
  • Судинні рослини
  • Euphyllophyta
  • Насінні

Відділ: Покритонасінні

Клас: Еудікоти

Підклас: Розиди

Порядок: Букоцвіті

Родина: Горіхові

Рід: Горіх

Вид: Горіх грецький