Опубліковано

Посадка грецького горіха

Посадка грецького горіха: підготовчий етап

Посадка грецького горіха має певний підготовчий етап. Підготовка матеріалу до посадки полягає, перш за все, в його ретельному сортуванні. Саджанці для посадки повинні бути здоровими, добре розвиненими. Щоб уникнути підсихання кореневої системи, рекомендується занурення коренів рослин в живильний гель МaxiMarin. Викопування саджанців і їх подальшу посадку проводять навесні.

Осіннє викопування і закладка саду можлива тільки в південних районах, не пізніше першої половини жовтня. Терміни осінньої посадки вибирають за 1-1,5 місяці до початку заморозків. Не рекомендується викопування саджанців восени і зберігання їх до весни в зимовій прикопці.

Посадка грецького горіха
Посадка грецького горіха

Посадка грецького горіха: вплив природних факторів

Вплив температури

За свою потребу в теплі волоський горіх наближається до винограду. Тому найбільш сприятливою для його обробітку є зона неукривного виноградарства, там, де мінусові температури взимку рідко падають нижче -25 С°.

У цій зоні безморозний період триває 200 днів, з яких вегетаційний період цієї культури становить 120-170 днів. Молоді не плодоносячі дерева добре переносять нетривалі морози -25 С°, -32 С°. Характер перезимівлі дерев волоського горіха залежить також від стану дерев. Ослаблені посухою дерева сильніше пошкоджуються морозом, ніж ті, які вегетують в сприятливих умовах. Найбільш чутливі вони в період розпускання бруньок і цвітіння.

На величину і якість врожаю великий вплив роблять не зимові низькі температури, а весінні заморозки. Самою слабкою стійкістю до низьких температур володіють коріння, і це потрібно враховувати при осінній посадці дерев. Пухка тканина коренів пошкоджується при -5 С°, -6 С°, що може привести до повної загибелі рослин.

Вплив світла і розташування

Грецький горіх – світлолюбна плодова культура, добре росте і плодоносить при хорошому освітленні. Окремі дерева формують потужну крону з великою кількістю листків. У загущених посадках крони дерев рідкісні, зі слабким листовим апаратом, передчасно старіють, слабо або зовсім не плодоносять. Спроба створити насадження волоського горіха з великою кількістю дерев на один гектар не може бути успішною. Перевагу слід віддавати південно-західній експозиції.

Вплив ґрунту і вологи в ґрунті

Волоський горіх найкраще росте на помірно вологих карбонатних суглинках з невисоким постійним рівнем ґрунтових вод. Абсолютно непридатні для закладки волоського горіха заболочені і сильно ущільнені ґрунти. Ґрунтові води повинні бути не ближче 2-2,5 м від поверхні землі. На кислих ґрунтах слід провести агромеліоративні заходи.

Вміст ґрунту

Щорічно високі врожаї горіхів можна отримувати лише у випадках, коли в насадженнях виконується повний комплекс агрозаходів, що забезпечують всебічне підвищення або підтримання на високому рівні родючості ґрунту. В умовах недостатнього вологозабезпечення цей комплекс повинен також передбачати найбільш повне поглинання ґрунтом вологи і її раціональне використання деревами. У зв’язку з цим кращим способом змісту ґрунту в садах волоського горіха в умовах недостатнього забезпечення вологою є чорний пар.

Посадка грецького горіха
Посадка грецького горіха

У зв’язку з особливостями використання ґрунтової вологи деревами горіха можна рекомендувати систему вмісту чорного пару з сидератами. При цьому сидерати висівають у другій половині літа. Слід використовувати: люпин, горох, вику з вівсом. В умовах зрошення ґрунт у міжряддях саду можна утримувати під залуження, а також для посіву багаторічних бобових трав.

Внесення добрив

Внесення в горіховому саду азотистих добрив слід проводити обережно, так як вони сприяють розвитку бактеріозу. Не слід вносити азотні добрива протягом 2-3 років в період початку плодоношення дерев. Фосфорно-калійні добрива сприяють плодоношенню дерева, і вносити їх необхідно на рівні коренів. До проблеми добрива відноситься і питання розпушування глибоких шарів ґрунту з метою кращого проникнення коренів у ґрунт. Чим менше спушень протягом літа, тим краще для дерева.

Зрошування

Горіхове дерево є великим споживачем води в весняно-літній період (травень, червень, липень, серпень). Кількість атмосферних опадів в цей час, як правило, недостатньо. Тому при всіх найменших можливостях рекомендуються поливи. У тих випадках, коли поливати неможливо, потрібен суворий режим економії вологи в ґрунті. Важливим елементом у вирішенні проблеми економії води є застосування продукції MaxiMarin, яка дозволяє одночасно поліпшити структуру ґрунту і відрегулювати надходження вологи під кореневу систему рослини на тривалий період часу. Продукція виробляється на Україні, доступна для застосування.

Розташування кореневої системи

Посадка проводиться в ямки, розмір яких залежить від розміру кореневої системи посадкового матеріалу. Глибиною і шириною не менше 70 см. У всіх випадках глибина ямки повинна бути на 30-40 см більше довжини кореневої системи, що є необхідною умовою для кращого росту коренів вглиб. Перед посадкою пошкоджені коріння відрізають гострим ножем, а кореневу систему занурюють в живильний гель МaxiMarin (з розрахунку 1 літр гелю на 15 саджанців). При цьому довжина кореневої системи повинна становити не менше 30 см. При посадці ямку наполовину засипають землею, перемішану з перегноєм у співвідношенні 50% на 50%, злегка утрамбовують, на дно кладуть 4 таблетки MaxiMarin (для регулювання вологи), вставляють саджанець, розправляють коріння , присипають землею. Зверху землю навколо саджанця добре ущільнюють.

Посадка грецького горіха
Посадка грецького горіха

Коренева шийка саджанця при посадці, після поливу і осідання ґрунту повинна бути на рівні поверхні землі. Для простоти посадки саджанця можна використовувати планку (рейку) довжиною 1 м з відмітками середини і по 35 см від середини. Планка укладається на рівень твердої землі так, щоб позначки в 35 см були по краях ями. Коренева шийка саджанця фіксується в центрі на рівні планки. Таким чином, саджанець знаходиться в центрі ями, а коренева шийка – на рівні землі.

Для кращої приживлюваності і гарного росту коренів в перші роки життя на збіднених ґрунтах рекомендується в кожну ямку вносити 7-10 кг перегною і 4-5 таблеток MaxiMarin.

Норма поливу саджанців

Посаджені дерева рясно поливають. Норма поливу саджанців – не менше 2-х відер води на одне посадочне місце. Для запобігання висихання і розтріскування ґрунту посадочні місця слід мульчувати торф’яною крихтою, тирсою, соломою шаром в 2-3 см. Сформувати насип навколо саджанця на відстані 30-50 см від стовбура з суміші землі і перегною в співвідношенні 3:1 для збору дощової води і живлення кореневої системи.

Коли виконується посадка грецького горіха Поруч з саджанцем встановлюють дерев’яний кілок діаметром 0,15 м і довжиною 1,5 метра. Саджанець пов’язують з кілочком пересічною вісімкою, щоб не пошкодити молоду кору. Через 12-15 днів після посадки пристовбурні кола саджанця рясно поливають (15-20 літрів на саджанець). Подальший полив здійснюють по мірі необхідності. Протягом першого року після посадки добрива не вносять, обрізку не проводять.

За матеріалами Президента Української горіхової асоціації В.Г. Пахно