Опубліковано

Посадка фундука

Ґрунт

Простота розмноження та вирощування культури робить її доступною як для громадських садів, так і для аматорських, дозволяє використовувати як орні так і невибагливі землі. У порівнянні з іншими плодовими культурами, фундук менш вимогливий до місця росту і якості ґрунту, проте гарантовані і високі врожаї можна отримати на досить родючих і забезпечених вологою ґрунтах. В ідеалі: перед тим, як робиться посадка фундука, необхідно провести глибоке розпушування ґрунту за допомогою чизелю, без перевороту пласта.

Для фундука придатні практично всі різновиди ґрунтів, крім сухих піщаних і заболочених. Добре росте на всіх схилах крім південних, так як передчасно зацвітаючі і жіночі і чоловічі квітки, пошкоджуються заморозками. Під фундукові сади ґрунт орють на глибину 30-40 см. На ґрунтах з малим гумусним горизонтом оранку проводять на глибину гумусного горизонту з додатковим розпушуванням заглубленням на 13-15 см.

Посадка фундука
Посадка фундука

При цьому створюється пористість ґрунту без перемішування його нижніх і верхніх шарів зі збереженням капілярності, поживних речовин і корисних мікроорганізмів, накопичених у верхніх шарах. Необхідно враховувати, що глибока оранка призначена для вільного розташування кореневої системи, поліпшення доступу повітря і збереження вологи.

Коли посадка фундука здійснюється весною, оранку виконують попередньо восени, а коли почадка фундука здійснюється під осінь – навесні. В іншому випадку протягом літа ґрунт знаходиться під паром, що забезпечує накопичення вологи. На крутих схилах слід застосовувати стрічковий обробіток ґрунту. Ширина оброблюваної стрічки повинна бути близько 2-3 м. На схилах крутіше 10 градусів треба влаштовувати тераси або садити в лунки, де ґрунт перекопується на 50-70 см.

Фундук споживає багато поживних речовин із ґрунту і тому для раннього вступу в плодоношення і отримання щорічно рясного врожаю горіхів необхідно обов’язково вносити добрива. Кращим добривом для фундука є гній або компост. Можна поєднувати 2-3 ц гною на сотку з додаванням 0,5 кг діючої речовини фосфорно-калійних добрив. Особливо важливо зробити хорошу зарядку органічними добривами ділянок на крутих схилах. У яму вносять 5-6 кг гною перед тим, як виконується посадка фундука (тобто перед посадкою саджанців).

Волога

На рентабельність культури фундука без зрошення можна розраховувати лише в разі його вирощування в районах з теплим кліматом, де в рік випадає 600-1000 мм опадів.

Перший раз поливають відразу після посадки в ямку. Протягом наступних трьох років можна проводити осінній накопичувальний і два-три вегетативних поливи по 300-350 літрів води на кущ. Так роблять в тому випадку, якщо сад закладається після оранки, а ґрунт в міжряддях знаходиться весь час розпушеним, без бур’янів.

Якщо сад був закладений після інших посівів, міжряддя не розпушують, внаслідок чого вони підсихають, кількість вегетаційних поливів збільшують і норму поливу доводять до 700-1000 л., а при повному плодоносінні до 1500 л. на один кущ.

Рекомендується поливати фундук в такі періоди: перший – в першій половині травня, другий – в першій половині червня, третій – в першій половині липня, четвертий – в першій половині серпня і п’ятий після опадання листя в жовтні – листопаді.

Особливо необхідно забезпечити фундук вологою в червні – липні, коли закладаються генеративні органи врожаю наступного року. Кожен раз коригується норма поливу відповідно до кількості опадів, що випали, запасів вологи в ґрунті і критичних періодів максимальної потреби води.

Весняні вологозарядні поливи для фундука неефективні, тому що цвітіння і розвиток рослин відбуваються раніше, ніж у більшості плодових порід. Починаючи з четвертого – п’ятого року після посадки, норми зрошення збільшують удвічі, а після досягнення максимальної продуктивності їх доводять до 1,5 м3 на рослину.

Відповідно, погектарні норми розраховують за кількістю рослин на 1 га. У міжряддях молодих садів, при зрошенні, можна вирощувати багаторічні трави на два – три укоси за сезон, проте при цьому норми зрошення збільшують на 30-60%. Надлишок вологи негативно позначається на продуктивності насаджень фундука, тому треба влаштовувати хороший дренаж ділянки.

Коли і як виконується посадка фундука

Кращий строк посадки фундука – осінь, приблизно за місяць до настання холодів і замерзання ґрунту. Можна виконувати посадку ранньою весною. Весняна посадка повинна бути закінчена протягом 3-5 днів до початку польових робіт.

Посадка фундука
Посадка фундука

Саджанці висаджують в ямки 70х70х70 см. При весняній посадці ями копають восени, а коли здійснюється осінння посадка фундука – за 1,5-2 місяці до посадки. Для регулювання вологи під кореневою системою рослини протягом усієї вегетації на дно посадкової ямки вносять 1-2 столові ложки (10-20 грам) гранул або 4-8 таблеток MaxiMarin.

Результатом роботи препаратів MaxiMarin є:

  • контроль випаровування вологи, акумулювання природної або поливної вологи в прикореневій зоні рослини, економія поливу на 50% (по частоті і обсягу поливу);
  • збільшення ефективності і значна економія водорозчинних препаратів (мінеральних і органічних добрив, стимуляторів росту і т.п.);
  • поліпшення якісно-повітряних показників ґрунту, підвищення приживлюваності, прискорення зростання і розвитку рослин;
  • в подальшому – збільшення врожайності і стійкості рослин до несприятливих погодних умов.

Гранули та таблетки вносити можна заздалегідь або в момент, коли відбувається посадка фундука. Для підвищення приживлюваності рослин перед посадкою коріння обробляють живильним захисним гелем MaxiMarin. Гель надає сприятливий ефект захисту коренів рослини від пересихання при посадці, зберіганні та транспортуванні на тривалі відстані, також створює щільний контакт між коренем і ґрунтом, знижує стрес у рослини при посадці/пересадці, сприяє розвитку потужної кореневої системи.

Посадка фундука виконується удвох. Одна людина тримає саджанець, розправляє його коріння і ущільнює ґрунт, другий засипає землею. Коренева шийка повинна бути на рівні поверхні ґрунту. Саджанці зі слабкою кореневою системою висаджують на 5-6 см нижче кореневої шийки для створення додаткових коренів. Роблять рясний полив, з подальшим мульчуванням ґрунту. Відразу після посадки саджанця на постійне місце його вкорочують на 15-20 см від поверхні ґрунту.

Догляд

Фундук – рослина перехресного запилення. Тому сади, закладені одним сортом, дають дуже низькі врожаї. При посадці промислових садів необхідно висаджувати 4-6 сортів, що взаємно запилюються, розташовуючи їх по черзі через 3-4 ряди. Ґрунт після закладки саду тримають в чистому від бур’янів стані. Пристовбурні круги обробляють на глибину 6-8 см. На промислових плантаціях відразу ж після посадки виконують культивацію на глибину 10 см. Наступні на глибину 8 см роблять при появі бур’яну або ущільненні ґрунту.

Міжряддя на зиму перекопують в перші два роки на глибину 20 см, третій рік 14-16 см, наступні на 10-12 см. Перекопування пристовбурних кіл проводиться на глибину 5-8 см. Розмір пристовбурних кіл повинен бути не менше діаметра куща.

Коли здійснюється посадка фундука, слід врахувати що коренева система фундука розміщується в верхньому орному шарі на глибині 10-15 см, а обрізані коріння товщиною 3-5 см не відновлюються. Тому знаряддя праці, глибина і якість розпушування особливо в межах куща відіграють особливу роль. Кущ фундука при своєчасному омолодженні живе до 150-180 років, не знижуючи врожайності.

За матеріалами Президента Української горіхової асоціації В.Г. Пахно