Опубліковано

Фундук

Опис

Ліщина велика, або ломбардський горіх (лат. Corylus maxima) – вид листопадних дерев’янистих чагарників роду Ліщина (Corylus) сімейства Березові (Betulaceae), плоди якого відомі під назвою фундук.

Фундук займає одне з головних місць серед горіхоплідних рослин, що люди вирощують із метою отримання продуктів харчування. Обумовлено це високою поживністю горіхів: ядра горіхів містять 60-75% олії, що складається з гліцеридів олеїнової, стеаринової і пальмітинової кислот, які перешкоджають росту холестерину в крові, захищають від судинних захворювань. Крім того, у горіхах є 15-18% білків та всі 20 амінокислот, необхідних людині, також 4-7% вуглеводів, в основному, моносахаридів. Фундук багатий каротином, вітамінами В1, В2, С, Е, РР, солями заліза і іншими речовинами, необхідними для людського організму.

Фундук
Фундук

Фундук є джерелом енергії для людини: 100 г горіхів фундука містить 639 ккал, тобто його поживність перевершує в 2-3 рази хліб, у 8 разів молоко, а також шоколад.

Характеристика

Латинська назва фундука — Corylus maxima. Вид, до якого належить рослина — листопадні дерев’янисті чагарники роду Corylus, а сімейство — Betulacea (березові). Ім’я роду походить від грецького «korys» — шолом, чохол (плоди укладені в шоломоподібну обгортку). Рослина дуже швидко розвиває потужну кореневу систему, що дає йому можливість на найбільш незручних, еродованих, малородючих землях давати високі врожаї. Фундук, як і ліщина, зростає по всій території України. Його можна з успіхом вирощувати в усіх грунтово-кліматичних зонах.

Стебло: стовбур – центральне стебло.

Крона – кулястої форми, міцна, щільна, густа.

Пагони – діляться на ростові та плодоносні.

Листки: листки — чергові, оберненояйцеподібні, широкі (7-16 см завдовжки і 4-8 см завширшки), при основі скошеносерцеподібні, нерівномірно зубчасті, на коротких черешках.

Коренева система:  змішаного типу з добре розвиненим стрижневим коренем і поверхневими боковинами.

Квітки:  тичинкові квітки без оцвітини, зібрані у видовжені (3-5 см завдовжки) сережки, луски їх густо опушені, а голі пиляки мають вгорі характерний пучок волосків. Маточкові квітки у двоквіткових розвилках, що розміщені в пазусі покривної луски і приховані в черепичастій кулястій бруньці, з якої виступають червонуваті приймочки. Ліщина – однодомна рослина, що має на різних гілках тичинкові і маточкові квітки. Тільки після цвітіння починають розпускатися листя на кущах ліщини. З зав’язей запилених квіток утворюються горіхи, а навколишня зав’язь приквітки розростаються в зелену плюску, прикриваючу горіх.

Плоди:  плід – несправжня кістянка, яка складається із перикарпію – м’ясистого зовнішнього оплодня, ендокарпія – кісточки несправжньої кістянки.

Практичне використання

Горіхову олію використовують у різних галузях промисловості: консервній, фармацевтичній, парфумерній, вітамінній, лакофарбовій.

Декоративне використання. Як декоративна рослина ліщина заслуговує більш широкого застосування в озелененні міст. Придатна для створення груп у парках і лісопарках, майже зовсім не пошкоджується шкідниками. Має ряд декоративних форм. У сільському господарстві. Широко використовується як підщепа для виведення високоврожайних садових сортів. Як підліскова порода, що підвищує родючість ґрунту, добре його затінює, застосовується в прибалкових і протияружних лісомеліоративних насадженнях, має прекрасні вітрозахисні й ґрунтозахисні властивості.

Біологічні особливості: Фундук

Вимоги до температури. Заморозки до мінус 60 градусів за температурною шкалою Цельсія у пору цвітіння не впливає на врожайність.

Вимоги до вологи. Фундук – посухостійка культура.

Вимоги до світла. Фундук займає проміжне місце між світлолюбними і тіньовитривалими породами.

Вимоги до ґрунту. Фундук можна вирощувати як на орних землях, так і на землях, малопридатних для с/г використання, на схилах і по дну балок.

Біологічна класифікація: Фундук

Домен: Ядерні

Царство: Рослини

  • Вищі рослини
  • Streptophytina
  • Наземні рослини
  • Судинні рослини
  • Euphyllophyta
  • Насінні

Відділ: Покритонасінні

Клас: Еудікоти

Підклас: Розиди

Порядок: Букоцвіті

Родина: Березові

Рід: Ліщина

Вид: Ліщина велика