Опубліковано

Хвороби та шкідники грецького горіха

Хвороби та шкідники грецького горіха нейтралізуються своєчасними та комплексними агротехнічними і профілактичними заходами, що є запорукою гарного врожаю.

Марсоніаз

Марсоніоз (бура плямистість) – грибкове захворювання, яке характеризується появою бурих плям на листі та зелених горіхах. Навесні, при підвищеній вологості середовища, хвороба стрімко активізується.

Уражені дерева стають кволими та ослабленими, листя скручується й обпадає, плоди втрачають вологу. Маса ядра горіха зменшується, плоди розтріскуються й передчасно осипаються. Втрата врожаю може сягати близько 45%. Взимку хворе на марсоніоз дерево підмерзає. Збудник марсонії зимує в опалому листі, утворює спори.

Більшість сортів Буковинської селекції достатньо стійкі до марсоніозу, проте профілактика та догляд не завадять. Щоб попередити захворювання,  восени важливо прибрати та знищувати опале листя.

Біла плямистість

Біла плямистість – грибкова хвороба, яка пошкоджує листя. Збудник – небезпечний гриб (Microstroma juglandis Sacc), який активізується в середині травня у вологу погоду. Перші ознаки хвороби, поява блідо-зелених плям на листі, далі плями стають опуклими, згодом біліють. Виглядає, ніби листя вражене галовим кліщем. Уражені тканини листка відмирають, листя осипається, що дуже ослаблює дерево. Як наслідок, втрата продуктивності горіха та зменшення врожайності.

Бактеріоз

Бактеріоз (Xanthоmonаs cаmpestris px juglandis) – поширена проблема горіхів у всьому світі. Зимує бактерія на корі дерев, при надмірній вологості стрімко розповсюджується. Навесні з’являються коричнево – чорні плями на листі, молодих пагонах, суцвіттях, згодом і на плодах.

Хвороба вражає усю надземну частину дерева. Збудник може потрапити на рослину з пилком у період цвітіння, суцвіття не утворять зав’язі, дерева практично залишаються без урожаю. Інфіковані молоді пагони засихають і опадають. Якщо бактерії активізувалися пізніше, це призводить до погіршення якості плодів. На горіхах з’являються виразки. Влітку хвороба вражає ядра плодів, багато з них загнивають. У молодих дерев бактеріоз пошкоджує кореневу шийку, сповільнюється ріст, з’являються надломи, що може призвести до загибелі саджанця.

Для профілактики бактеріозу велике значення мають агротехнічні заходи, спрямовані на збирання і спалювання листя та уражених гілок.

Для боротьби з бактеріями та грибковими захворюваннями, застосовують ряд ефективних заходів. Обприскують дерева бордоською рідиною.

До цвітіння  3% бордоською рідиною (на 10 л розчину – 300 г мідного купоросу + 600 г негашеного вапна), а через 2-3 тижні після цвітіння 1% бордоською рідиною (на 10 л розчину – 100 г мідного купоросу + 200 г негашеного вапна) або 0,5% розчином сечовини. Для зменшення поширення плямистостей рослини обприскують восени 7%-им розчином (700 г на 10 л води) карбаміду.

Агрохімікати слід застосовувати з чітким дотриманням регламенту, при надмірному застосуванні шкідливі речовини можуть накопичуватись у плодах,  що шкодить здоров’я людини.

Кореневий рак

Кореневий рак – небезпечне захворювання, характерними ознаками якого, є утворення пухлин на коренях. Причинами появи наростей, можуть бути механічні та інші пошкодження кореневої системи, які виникають при транспортуванні та посадці саджанців. Будь-які рани та тріщини, можуть призвести до появи хвороби. Ріст дерев сповільнюється, продуктивність знижується, сильно уражені горіхи припиняють плодоношення та гинуть. Ефективного лікування немає. Нарости видаляють, корінці змочують 1% розчином каустичної соди, промивають водою і знову висаджують.

Дбайливе ставлення до живих культур, є найкращою профілактикою хвороб.

Великої шкоди плодоносним насадженням грецького горіха наносять шкідники. Найбільш поширені в Україні шкідники листя – горіхова міль, тлі, горіхова плодожерка.

Горіхова міль

Горіхова міль (Gracillaria rosciopenella). Гусінь мілі харчуються листям молодих саджанців та дорослих дерев. Знекровлюють листя, залишаючи суху шкірку. Листя скручується, зменшує свою поверхню. Дерева сповільнюються в рості та ослаблюються.

Тлі

Тлі (Callipterus). Тлі аналогічно пошкоджують листя молодих саджанців і дорослих  дерев в саду. Вони висмоктують сік з  листя і зелених бруньок. При швидкому розмноженні та поширенні, можуть завдати непоправної шкоди деревам.

Плодожерка

Плодожерка (Сydia pomonella). Є одним з найнебезпечніших шкідників, вона поїдає не листя, а плоди волоського горіха . Молоді плоди уражені плодожеркою обпадають. У серпні та вересні гусінь другого покоління проникає всередину горіха й пошкоджує ядро. Як наслідок, горіхи втрачають товарний вигляд.

Для боротьби з шкідниками використовують препарати рекомендовані для інших плодових культур. Обприскують розчинами  наступних препаратів: Децис 2,5 КЕ, 0,025%); Караті 2,5 КЕ 0,1-0,15%; Біотлін. Для запобігання розповсюдження шкідників, збирають та знищують пошкоджені плоди.

Коли мова заходить про хвороби та шкідники грецького горіха, слід пам’ятатаи також, що горіхи – стійкі та витривалі до захворювань культури, вік дерев може сягати близько 300 років.